Wykłady TED o psychologii, czyli “Jak żyć”

Jestem wielką entuzjastką TEDowych wykładów i gdybym tylko miała czas, to od rana do nocy uczyłabym się od TEDowych prelegentów. Jakiś czas temu wyszukałam dla Was wykłady TED o zdrowiu, dzisiaj chciałabym przedstawić Wam wykłady TED o psychologii, czyli w dużym uogólnieniu takie, które pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie Jak żyć?.

TED po polsku o zdrowiu
TED po polsku o zdrowiu

 

Oglądałam te wykłady z moimi kursantami na Uniwersytetach Trzeciego Wieku (pisałam już o tym co dały zajęcia z psychologii seniorom) i często mieliśmy po nich długie dyskusje. Mi osobiście kilka pomysłów, zdań, wyników badań utkwiło tak głęboko w głowie, że mogę śmiało powiedzieć, że miały duży wpływ na moje życie. Dlatego dzisiaj…

Przedstawiam Wam moje subiektywne creme de la creme wykładów TED o psychologii

(Wszystkie wykłady mają polskie napisy, więc jeśli się Wam nie wyświetlają spróbujcie skopiować nazwę wykładu i znaleźć ten wykład przez google lub na stronie TED.com)

Guy Winch mówi dlaczego wszyscy powinni ćwiczyć emocjonalną pierwszą pomoc

Przyznam, że przez długi czas natykałam się na ten film, ale tytuł jakoś mnie nie zachęcał, wkręciłam sobie, że to będzie jakieś psychologiczne czary-mary. Już po pierwszych minutach oglądania zdałam sobie sprawę, że to był błąd i odtąd polecam ten wykład gdzie się tylko da. Najcenniejsza w tym wykładzie jest dla mnie rozbrajająca szczerość Guy’a przywołującego przykłady z własnego życia o tym jak sobie radził lepiej lub gorzej z rozpaczą, samotnością, złymi myślami.

Carol Dweck o Sile wiary, że można się zmienić

Jeśli macie czas obejrzeć tylko jeden wykład, obejrzyjcie ten. Jeśli jesteście dyrektorami szkół nakażcie swoim pracownikom nauczyć się go na pamięć. Jeśli jesteście nauczycielami  lub macie dzieci oglądajcie go minimum raz w miesiącu. Jeśli się czegoś uczycie to też obejrzyjcie i roześlijcie wszystkim znajomym. Ten wykład pokazuje, że każdy może wszystko. Że nauka i rozwój to nie jest bieg do celu, ale bieg hen, hen przed siebie.

David Steindl-Rast o tym, że jeśli chcesz być szczęśliwy, powinieneś być wdzięczny

Słowo wdzięczność zrobiło się ostatnio bardzo modne w branży psychologicznej. I dobrze. Usłyszałam kiedyś powiedzenie “Wyobraź sobie, że rano się budzisz tylko z tym, za co podziękowałaś wieczorem” i poraziło mnie. W biegu po sukces, wyobrażeniach o wielkich osiągnięciach, żalu, że nie miało się takich szans jakie chciałoby się mieć można się zagubić. Wdzięczność wyprowadza na prostą.

Dan Gilbert opowiada o zaskakującej nauce o szczęściu

I kolejne potwierdzenie, że do szczęścia nie potrzebujemy tak wiele jak nam się wydaje. A w zasadzie nic nie potrzebujemy. Obejrzyjcie i przemyślcie!

Martin Seligman o psychologii pozytywnej

Martin Seligman to rewolucjonista, który naukę o zaburzeniach, chorobach, deficytach zmienia na dyscyplinę o potencjale, zdrowiu i mocnych stronach. Psychologia pozytywna bardzo mocno odpowiada na pytanie “Co możesz zrobić MIMO OKOLICZNOŚCI?”.